10. måned – Grundejerforeningen Ørnebjerg holder Halloween i Ondskabens By

10. måned – Grundejerforeningen Ørnebjerg holder Halloween i Ondskabens By

Grundejerforeningen Ørnebjerg har nu i et par år stået bag et fantastisk arrangement i området omkring STUEHØJ – den uhyggelige gravhøj: Halloween i Ondskabens By

ONDSKABENS BY, blev besøgt af 250 voksne, børn og zombier.

Omkring Stuehøjens skumle mørke, kunne man opholde sig i de flere telte og bla;

  • Få et gys med forfatter Charlie Schneider, der havde medbragt sin bog. “DE DØDES NAT” – som han læste højt af i DET SORTE TELT.
  • Smage ganske gratis varm LAVA-tomat suppe.
  • Prøve “Find den mystiske nøgle”. Blod-rødvin i fjederen gemt, kun én nøgle den oplukke ku.
  • Kleines café var med og man kunne købe udsøgt kaffe & chokolade, serveret af zombie-pigen.
  • I Stuehøjens indre mørke, ONDSKABENS BY og dets ildevarslende forhistorie blev fortalt. Kun et mystisk blåt flakkende lys inde fra højen kunne skimtes gennem den tætte røgc
  • inden ONDSKABENS BY-kort blev til alle udleveret med; 12 gysende spændende destinationer tog ventende imod…!

Det viste sig, at Egedal arkiv og museum havde fundet ud af noget om alle 12 destinationer.

De der boede der den dag idag, var efterkommere af personer, der på den ene eller anden måde har haft et ærinde eller boet i Ondskabens By i Søkaptajnens sorte hus.

Opgaven for voksne, børn og familier var at indsamle sporene, fra hvert af de 12 uhyggelige steder, der som selvstændige små uhyggelige historier havde hver deres spor/kodeord.

Selvfølgelig var det også af afgørende betydning at overleve og så få samlet så mange spor/historier som muligt.

Overlevede man og havde fundet sporene fik man et DIPLOM, og ved fremvisning af diplomet i Fakta Ørnebjerg blev der frem til den 31. oktober givet guf af købmanden.

Tak til Mads Msv Rasmussen for den beskrivende fortælling og til alle arrangørerne for at give både store og små en fantastisk oplevelse. Vi er mange der håber at det er et arrangement vi kommer til at opleve igen. 

LOKAL REKLAME

Sponsoreret indhold

Loader…
Få bilen gennem syn første gang – Bestil et gratis synstjek!

Skal din bil synes? Så få et gratis synstjek af Johnny og Jonathan hos Service Centret i Ølstykke.

På værkstedet gennemgås bilen efter et særligt synsskema. Bilens vitale dele kontrolleres for slør, bremserne tjekkes på prøvestand, støddæmpere, fjedre, hjulophæng, udstødningssystem m.m. kontrolleres. Bilens karosseri tjekkes for rustangreb.

Du får en fast pris for en evt. reparation. 
Ingen gebyr ved omsyn. Gratis omstilling, hvis bilen ikke synes første gang.

Service Centret starter med at lave et synseftersyn på bilen. Det er gratis. Herefter udformer de et tilbud på hvad det vil koste at få bilen sikkert gennem syn. (Fast tilbud).
Viser der sig at være mange fejl på bilen, kan der tales om der evt. er ting, der kan spares væk, men det bliver så på kundens egen risiko, og derfor ingen garanti for at bilen bliver synet første gang.

Bestil tid på hjemmesiden: https://service-centret.dk

Book en tid hos Service Centret i Ølstykke! 

Service-Centret – Hella Service Partner
Frederiksborgvej 35 - 3650 Ølstykke

Tlf. 47 10 09 17 / 21 60 61 47
Mail: auto@service-centret.dk

Bestil tid på hjemmesiden Service-centret.dk

Vores Egedals Partnere

Vi har så mange fantastiske steder i Egedal

Har du besøgt nogen af disse steder?

Loader…

Fremhævede virksomheder

Vores Egedals annoncører

Loader…