Fredag den 26. april blev Svenske Slaget i Smørum levendegjort for 3.-5. klassers elever på folkeskoler i Smørum, Stenløse og Ølstykke. Den alternative historieundervisning markerer optakten til den årlige renæssancefestival ’Svenske Slaget i Smørum’, der i år finder sted søndag den 26. maj. 2019.
Hvert år får fem skoler i Egedal Kommune besøg af historiefortællerne, der levendegør svenskekrigen. I år gik besøget til Boesagerskolen, Balsmoseskolen og Søagerskolen i Smørum samt Lærkeskolen i Stenløse og Stengårdsskolen i Ølstykke. I løbet af 2-3 år vil alle elever i 3.-5. klasse være bekendt med den lokale svenskekrig, der udspillede sig i Smørum for 360 år siden.
– Sej hat, siger en lille lyshåret pige til den anno 1659-udklædte soldat i rød uniform og med bredskygget sort hat med en vajende hvid fjer.
– Sej hestehale, kvitterer den udklædte historiefortæller, der fredag morgen kl. 8.15 er mødt op på Boesagerskolen i Smørum.
Levende historieundervisning
I aulaen er 250 elever fra Boesagerskolens 3.-5. klasser samlet til en halv times levende historiefortælling om svenskekrigen, der i oktober 1659 også kom til Smørum. Her nedkæmpede tapre, lokale bønder 10 svenske lejesoldater, der hærgede og plyndrede lokalområdet under den svenske konge Karl Gustavs belejring af København. De faldne lejesoldater er begravet på det sted i Smørum, hvor der i dag er rejst en mindesten med inskriptionen: ‘Her ligger 10 svenske krigere som faldt for Smørum bønders haand ∙ 1659’.
Historien bliver levende fortalt af Jørgen Storm fra Ældresagen med et iøjenfaldende slideshow, hvor overgangen til hver ny side markeres med en lydeffekt i form af en kanonsalut! Sådan holder man opmærksomheden fangen, når 360 års gammel historie skal formidles til 8-12 årige.
Oplev historien
Efter et kvarters levende gennemgang af svenskekrigen er det nu tid til at se og røre ved historien. De to udklædte soldater viser sværd og geværer frem og fortæller om krudthorn og hvordan man lader og antænder et gevær anno 1659. En pige spørger, om sværet har dræbt nogen? – Ja, det har det højst sandsynligt, svarer historiefortælleren og viser, hvor slidt sværdet er. Og pigen trækker sig gysende tilbage. Kort efter er det på tide at pakke krudt og kugler sammen og begive sig videre til den næste skole.
Renæssancefestivalen Svenskeslaget i Smørum den 26. maj 2019
Den levende historieundervisning er en appetitvækker i børnehøjde, der markerer startskuddet til renæssancefestivalen ‘Svenske Slaget i Smørum’, der i år afholdes for 8. år i træk.
Svenske Slaget i Smørum finder sted på det grønne område bag Kulturhuset i Smørum søndag den 26. maj 2019 fra kl. 11.30 til 16.00. Der er gratis adgang.