Den nystiftede forening “Ølstykkes Venner” har i samarbejde med en række andre frivillige foreninger lagt sig i selen for at genoptage Sankt Hans-traditionen i Byparken i Ølstykke.
Uanset om der kommer bål eller ej, så bliver der mulighed for at nyde sin Sankt Hans Aften i Byparken i år med alt hvad programmet i øvrigt byder på, lyder budskabet fra arrangørerne!

Arkivfoto fra Sankt Hans i Byparken i Ølstykke
Programmet er spækket med god musik og underholdning. Alle tiders mulighed for at samles og nyde en hyggelig aften med naboer, venner og bekendte.
Kl. 16:00 Boderne* åbner
Kl. 18:00 Velkommen v. Ølstykkes Venner
Kl. 18:15 ”Broken Avenue” spiller musik
Kl. 19:00 ”Beat This” spiller musik
Kl. 20:15 Båltale v. Borgmester Vicky Holst Rasmussen
Kl. 20:30 Bålet tændes og Midsommervisen
Kl. 20:45 ”Beat This” spiller musik
Kl. 21:30 Salg stopper
Kl. 22:00 Tak for i aften
Der vil være flere boder med mulighed for at få dækket både sulten og tørsten og støtte de foreningslivet:
Bod med salg af øl og vand, bemandet af Ølstykkes Venner
Bod med salg af kaffe og kage, bemandet af Egedal Floorball Klub
Bod med salg af grillede pølser og brød bemandet af Ølstykke Fodboldklub
Bod med salg af lodder til tombola med flotte gaver, bemandet af Ølstykke Skytteforening
Desuden hjælper Ølstykkespejderne – Erik Harefod Gruppe hvis det bliver aktuelt med bål. Egedal Floorball Klub og Ølstykke Fodboldklub stiller desuden op med aktiviteter, der illustrerer hver deres forening.
Ølstykkes Venner håber på opbakning til arrangementet, og at rigtig mange mennesker vil møde op og nyde en god aften i fællesskabets tegn!
Du kan følge Ølstykkes Venner på Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100091489466435
og har du lyst til at blive medlem af foreningen og støtte de lokale arrangementer og initiativer, så koster et års medlemsskab kun 150 kr.
Meld dig ind via hjemmesiden: https://www.oelstykkesvenner.dk/bliv-medlem.html