Borgernes idéer bliver til virkelighed

Borgernes idéer bliver til virkelighed

Som noget helt nyt skal Egedals borgere for første gang føre deres egne kommunale projekter ud i livet. Ideerne finansieres af borgerbudgettet. Der er i første omgang bevilget penge til i alt 9 ideer fra borgere som havde søgt penge i borgerbudgettet. Temaet der går igen i forslagene er kultur og fritid. Politikerne vil gerne give området et boost.

Kun meget få kommuner har et borgerbudget, deres erfaringer viser, at borgerbudgetterne har medvirket til at styrke demokrati og lokalt engagement og ejerskab. Nu er turen kommet til Egedal Kommune. Her har vedtagelsen af borgerbudgetter kastet 26 gode ideer fra borgere af sig. I alt 500.000 kroner har borgerne kunnen søge om andel i, for at leve deres lokale idedrøm ud.

De indkomne Idéer spænder prismæssigt fra 10.000 kr. op til 0,5 mio. kr. Tilsammen er der søgt om 2.729.244 kr.
Forslagene byrådet har vedtaget, og som kan ses nederst i artiklen, har en samlet udgift på 500.000 kroner. Alle de vedtagne forslag får hvad de søgte om, undtagen det dyreste, der handler om et sted at mødes i Søsum. Her regnede man lidt baglæns og i stedet for de ansøgte cirka 153.000 kroner, gives beløbet op til 500.000 kroner modregnet de andre projekter.

Fælleskab, kultur og idræt
Idéerne er altså valgt ud fra et tema om kultur og idræt og understøtter det politiske fokusområde ” Vi dyrker kultur og idræt i fællesskaber alle steder”. Idéerne vil skabe værdi for fire lokalsamfund, hhv. Ganløse, Søsum, Ølstykke og Ledøje, ligesom andre ideer kommer til gavn for borgere i hele Egedal Kommune.
Idéerne understøtter ” Vi dyrker kultur og idræt i fællesskaber alle steder” ved, at borgerne bliver bragt sammen af læseglæde, film, musik, idræt og fælleskaber. Nogle idéer tilgodeser kulturelle områder, andre ideer samler borgerne ved at give muligheder for idrætsaktiviteter.

Ideerne er mange. Én idé vil kunne bruges de næste mange år frem af børn fra 6-18 år, der kan mødes og dyrke forskellige former for sport om eftermiddagen eller om aftenen. En anden idé vil kunne skabe værdi for alle borgere i Egedal Kommune med en fælles idrætsdag, samtidig med, at det vil give god mulighed for kommunens foreninger for at vise, hvilke tilbud de kan tilbyde og skabe grobund for flere medlemmer – og dermed give et øget fokus på idræt, som kan være med til at øge sundheden i Egedal. En tredje kan skabe værdi som samlende for alle borgere i Egedal Kommune ved deling af borgernes egne øjeblikke i Egedal, både i det enkelte lokalsamfund, men også på tværs af kommunen. Og så får Søsum et sted hvor alle borgere kan mødes i fælleskab.

Kommunen vil i den kommende tid tage fat i alle de projekt-ejere, der har fået bevilget penge, og hjælpe dem videre i processen. Desuden vil der være endnu en runde i 2023, hvor Egedlas borgere kan søge om midler i borgerbudgettet – også med en pulje på 500.000 kr.

De forslag byrådet vedtog var følgende:
Nr. 1: Små øjeblikke – i Egedal.
Nr. 2: Egedal – Bogfest.
Nr. 15: Musik på Grønningen.
Nr. 17: Ølstykke Open Air.
Nr. 20: Multibane i Ledøje.
Nr. 24: Idrættens dag: Idræt på tværs – på tværs af Egedal.
Nr. 10: Anløbsbro Værebro å Tangbjerg fællesareal.
Nr. 6: Fremme af biodiversitet på græskilen mellem Kelsted og Korshøj.
Nr. 19: Et sted at mødes i Søsum for 100.250 kr.

Beskrivelsen af hvad forslagene dækker over kan ses her: https://www.egedalkommune.dk/media/15852/borgerbudgetideer-valgt-af-byraadet-27-april-2022.docx

LOKAL REKLAME

Sponsoreret indhold

Loader…
Få bilen gennem syn første gang – Bestil et gratis synstjek!

Skal din bil synes? Så få et gratis synstjek af Johnny og Jonathan hos Service Centret i Ølstykke.

På værkstedet gennemgås bilen efter et særligt synsskema. Bilens vitale dele kontrolleres for slør, bremserne tjekkes på prøvestand, støddæmpere, fjedre, hjulophæng, udstødningssystem m.m. kontrolleres. Bilens karosseri tjekkes for rustangreb.

Du får en fast pris for en evt. reparation. 
Ingen gebyr ved omsyn. Gratis omstilling, hvis bilen ikke synes første gang.

Service Centret starter med at lave et synseftersyn på bilen. Det er gratis. Herefter udformer de et tilbud på hvad det vil koste at få bilen sikkert gennem syn. (Fast tilbud).
Viser der sig at være mange fejl på bilen, kan der tales om der evt. er ting, der kan spares væk, men det bliver så på kundens egen risiko, og derfor ingen garanti for at bilen bliver synet første gang.

Bestil tid på hjemmesiden: https://service-centret.dk

Book en tid hos Service Centret i Ølstykke! 

Service-Centret – Hella Service Partner
Frederiksborgvej 35 - 3650 Ølstykke

Tlf. 47 10 09 17 / 21 60 61 47
Mail: auto@service-centret.dk

Bestil tid på hjemmesiden Service-centret.dk

Vores Egedals Partnere

Vi har så mange fantastiske steder i Egedal

Har du besøgt nogen af disse steder?

Loader…

Fremhævede virksomheder

Vores Egedals annoncører

Loader…