Familien Flindt får Smørum til at gyse!

Familien Flindt får Smørum til at gyse!

Bare ved at kigge på postkassen, kan man se at her bor en skræmmefamilie… 🙂

For Familien Flindt er Halloween ligesom julen er for mange andre. De ELSKER den, og er gået all-in på at skabe uhygge på adressen Astershaven 283. Her skræmmer de naboer og besøgende med alverdens skrækkeligheder!

Det begyndte i det små i 2014, og siden har det udviklet sig. Det samme er besøgstallet af folk, der ønsker at kigge forbi – og man skal ikke gå forgæves! Således sætter familien lys og lyde i gang om morgenen, inden de tager på arbejde og slukker det kl. 22 om aftenen. Så i 2 uger op til halloween er gårdhaven godt besøgt af folk i alle aldre.

Familien består af de to børn Bella på 8 og Benjamin på 4 og mor Lotte og far Kasper. Børnene er vokset op med deres forældres skøre påfund, og er vant til det. De elsker også halloween og hvad det medfører, og de glæder sig og er stolte, når deres børnehave og klasse kommer på besøg hvert år.

Halloween på ønskesedlen

For familien er halloween blevet en sjov begivenhed og hobby. Noget de er sammen omkring.  Allerede i august begynder planlægningen til årets tema og udsmykning.

Det smitter også af på far Kaspers ønskeliste, som altid indeholder halloween ting – både under juletræet og til fødselsdag. Der kommer hvert år nye ting til den efterhånden store samling af skræmme-sager.

Børnene elsker det!

Lotte fortæller, at hun og Kasper var lidt i tvivl om hvordan deres børn ville blive påvirket af deres tossede påfund, f.eks. med nattesøvnen, når der rent faktisk var en masse monstre & spøgelser “under deres seng” – men de nyder det!

Benjamin synes det er sjovt, at gå ind i skuret alene i mørke med skeletter omkring sig, og Bella siger hver år, at det skal være mere uhyggeligt.

For at gøre det mere børnevenligt, har de også givet de fleste af deres ting navne:
– Skelettet i gyngestolen hedder Tove
– Kæmpeedderkoppen hedder Andrea.
– Det afhuggede hoved hedder Kaj
– og den hviskende dame i hjørnet hedder Lisa osv.

Så er det lidt mere spiseligt, når de små lige tøver.

Et tilløbsstykke – men vigtigt med afstand!

Familien fortæller, at der sidste år var så mange mennesker i gården, at de måtte stå og holde folk tilbage, så andre kunne komme ud og gøre plads til et nyt hold. Derfor har de gjort nogle nye tiltag i år. Hegnet er fjernet og der er lavet en rute, så der er en indgang og en udgang. Det giver et flow og folk kan holde afstand.

Er du i nabolaget – så kan det varmt anbefales at kigge forbi Astershaven 283 i Smørum til et godt gys!

LOKAL REKLAME

Sponsoreret indhold

Loader…
Få bilen gennem syn første gang – Bestil et gratis synstjek!

Skal din bil synes? Så få et gratis synstjek af Johnny og Jonathan hos Service Centret i Ølstykke.

På værkstedet gennemgås bilen efter et særligt synsskema. Bilens vitale dele kontrolleres for slør, bremserne tjekkes på prøvestand, støddæmpere, fjedre, hjulophæng, udstødningssystem m.m. kontrolleres. Bilens karosseri tjekkes for rustangreb.

Du får en fast pris for en evt. reparation. 
Ingen gebyr ved omsyn. Gratis omstilling, hvis bilen ikke synes første gang.

Service Centret starter med at lave et synseftersyn på bilen. Det er gratis. Herefter udformer de et tilbud på hvad det vil koste at få bilen sikkert gennem syn. (Fast tilbud).
Viser der sig at være mange fejl på bilen, kan der tales om der evt. er ting, der kan spares væk, men det bliver så på kundens egen risiko, og derfor ingen garanti for at bilen bliver synet første gang.

Bestil tid på hjemmesiden: https://service-centret.dk

Book en tid hos Service Centret i Ølstykke! 

Service-Centret – Hella Service Partner
Frederiksborgvej 35 - 3650 Ølstykke

Tlf. 47 10 09 17 / 21 60 61 47
Mail: auto@service-centret.dk

Bestil tid på hjemmesiden Service-centret.dk

Vores Egedals Partnere

Vi har så mange fantastiske steder i Egedal

Har du besøgt nogen af disse steder?

Loader…

Fremhævede virksomheder

Vores Egedals annoncører

Loader…