Folkeuniversitetet i Egedal afholder den 29. februar kl. 19.30 på Egedal Gymnasium, foredrag v. cand. phil. Lise Warburg: ”Hele Verden er en Leg”: Verdis ”Falstaff”
Foredragets citat stammer fra den store afslutningsfuga i 3. akt af Falstaff, hvor Verdi lader den storskrydende, selvovervurderende plattenslager af en tyksak-buffobas til Falstaff – trods alt – få det sidste og afgørende ord.
Fra tidligere har man kunne opleve en storstilet, musikalsk gennemkomponeret, lystig forestilling, hvor Verdi – igen med tekstligt og dramatisk udgangspunkt i et Shakespeare-drama, ”De lystige koner i Windsor” – opsummerer hele sin gigantiske, musikalske karriere og udvikling i sit livs sidste kraftanstrengelse. Og oven i købet med et diskret lune, der normalt kun ville være en ung komponist forundt – har Verdi skabt en opera, som måske er hans allerbedste værk overhovedet.
Verdi var selv, trods alderstegn og mindre svækkelser i stand til at varetage indstuderingen af operaen på La Scala i januar 1893 med en ufattelig kraft og energi, der forbavsede enhver. Og ved premieren d. 9. februar sad både Puccini og Mascagni blandt publikum og fik indblik i en langt mere raffineret stil, blandt andet gennem en lettere Wagnersk påvirkning, end Verdi nogensinde tidligere havde leveret.
Dette opleves specielt i de store ensemble-satser, i den motiviske karakteristik af Falstaff og i instrumentationen af musikken til de to unge elskende. Tænk, hvilken afslutning på liv og karriere – at kunne grine ad verden, og den griner tilbage til én selv.
Foredraget finder sted, mandag d. 29. februar 2016 kl. 19.30 på Egedal Gymnasium & HF, Gymnasievej 1, 3660 Stenløse.
Pris: kr. 65
Kontaktperson: Karen Rühl, telf. 4717 1731, mail Karen@molich.dk