I uge 17 har mere end 70 biblioteker landet over fokus på Verdensmålene og i Egedal inviterer Egedal Bibliotekerne også til en uge med masser af aktiviteter for store og små under mottoet: ’Ingen kan gøre alt, men alle kan gøre noget’.
Du kan gå med ud og samle affald sammen med hverdagsheltene Egedal Affaldshelte, du kan høre om klimaforandringer i 100 år med Jesper Theilgaard. Forfatter og haveaktivist Lene Skrumsager Møller giver inspiration til at omdanne sin parcelhushave til en frodig køkkenhave og du kan også bare vælge at skippe at lave aftensmad og komme til grøn fællesspisning på Egedal Rådhus. For børnefamilier vil der være en stor børnekulturdag med fokus på affald og genbrug ligesom du kan få frisket din garderobe op eller tømt skabene til Tøjbyttedag i Stenløse Kulturhus.
Egedal Bibliotekerne sætter i 2023 også fokus på naturen omkring os gennem arrangementer og vandreture under overskriften ’Hemmelige Steder’. I den forbindelse kan du lytte med på deres podcast med fokus på natur, litteratur og sanselighed. Download podcasten Hemmelige Steder hvor du normalt henter dine podcast eller find den på vores hjemmeside. Nyd den gerne på en gåtur i forårsnaturen omkring os.
Vi glæder os til at se jer til det hele og sammen fokusere på alle de grønne og bæredygtige initiativer der allerede er i gang i Egedal, samtidig med vi også er nysgerrige på alt det vi sammen kan gøre de næste år.
På Egedal Bibliotekerne arbejder de videre med Verdensmålene også efter uge 17 og du er altid velkommen til at byde ind med ideer til fremtidige grønne og bæredygtige aktiviteter.
Du kan læse hele programmet og sikre dig billetter på www.egedalbibliotekerne.dk