Klubberne i Egedal bager for en sag og støtter Børnetelefonen

Klubberne i Egedal bager for en sag og støtter Børnetelefonen

Klubberne i Egedal har de seneste mange år været med til ”Bag for en sag” og herigennem støttet op om Børnetelefonen.

Igen i år har klubberne udover at støtte op om sagen også forsat fokus på Fælleskabet. Oven på en corona hvor flere og flere børn synes at været blevet ensomme vil de i Klub Egedal sætte ind for Bag for Fælleskabet.

Alle klubberne støtter op om dette og alle pengene går ubeskåret til Børns Vilkår og deres arbejde med at hjælpe børn der har fået samlet mod til at bryde stilheden.

Projektet kan være med til skabe et fællesskab på tværs af årgange og åbne op for nye venskaber/fællesskaber. Bagningen vil blive det fælles tredje og ønsket er at skabe et miljø med nærhed og tryghed hvor man hjælper hinanden. Klubberne skal være et fristed, hvor de mange krav om at præstere, som ellers fylder meget i børn og unges liv, ikke er vigtig.

“Vi skal bage fordi det er sjovt og fordi vi kan hjælpe børn og unge som har det svært. Der vil blive bagt mange forskellige kager og børnene kommer også med deres egne opskrifter”, lyder budskabet.

Åbent-hus-arrangementer

Der vil blive bagt og pakket og solgt rundt om i klubberne, der bliver afholdt Åbent hus arrangementer hvor forældre og søskende kan komme ned og se klubben og samtidig købe kaffe og kage.

Igen i år er klubberne også at finde på Egedal Rådhus.
Så kom endelig forbi og støt op om en god sag. Vi står på Rådhuset onsdag den 2. november fra 16-21 i forbindelse med Uddannelsesaften og igen torsdag den 3. november fra 12-18.  Også i Egedal Centret vil klubberne være at finde.

Sidste år samlede klubberne i Egedal lige over 40.000,00 kr. ind som alle gik ubeskåret til Børns Vilkår – Børnetelefonen. Et resultat de var rigtig stolte af – men ingen tvivl om at børn og voksne rundt om i klubberne, er gået i ”bagemode” for at samle endnu flere penge ind til Børnetelefonen.

LOKAL REKLAME

Sponsoreret indhold

Loader…
Få bilen gennem syn første gang – Bestil et gratis synstjek!

Skal din bil synes? Så få et gratis synstjek af Johnny og Jonathan hos Service Centret i Ølstykke.

På værkstedet gennemgås bilen efter et særligt synsskema. Bilens vitale dele kontrolleres for slør, bremserne tjekkes på prøvestand, støddæmpere, fjedre, hjulophæng, udstødningssystem m.m. kontrolleres. Bilens karosseri tjekkes for rustangreb.

Du får en fast pris for en evt. reparation. 
Ingen gebyr ved omsyn. Gratis omstilling, hvis bilen ikke synes første gang.

Service Centret starter med at lave et synseftersyn på bilen. Det er gratis. Herefter udformer de et tilbud på hvad det vil koste at få bilen sikkert gennem syn. (Fast tilbud).
Viser der sig at være mange fejl på bilen, kan der tales om der evt. er ting, der kan spares væk, men det bliver så på kundens egen risiko, og derfor ingen garanti for at bilen bliver synet første gang.

Bestil tid på hjemmesiden: https://service-centret.dk

Book en tid hos Service Centret i Ølstykke! 

Service-Centret – Hella Service Partner
Frederiksborgvej 35 - 3650 Ølstykke

Tlf. 47 10 09 17 / 21 60 61 47
Mail: auto@service-centret.dk

Bestil tid på hjemmesiden Service-centret.dk

Vores Egedals Partnere

Vi har så mange fantastiske steder i Egedal

Har du besøgt nogen af disse steder?

Loader…

Fremhævede virksomheder

Vores Egedals annoncører

Loader…