Kom med til DUI Ølstykkes Online Gaming Event på lørdag den 20. marts

Kom med til DUI Ølstykkes Online Gaming Event på lørdag den 20. marts

Det ser ikke ud til, at det er muligt at mødes fysisk til større indendørs arrangementer foreløbig, så DUI Ølstykke har besluttet at kaste deres kræfter efter 4 online gaming-events, i stedet for deres normale weekend LAN-Party’s. DUI plejer typisk at afholde 2-3 LAN-arrangementer hvert år i deres hytte på spejderengen i Ølstykke.

Den første Online Gaming Event vil allerede blive i marts måned – lørdag den 20. marts kl. 14:00-22:00.
Alle børn er velkomne til at deltage.

Børn har brug for at lave noget sammen
Normalt laver DUI kun computeraktiviteter og samler børnene fysisk så de kan sikre, at de får et fællesskab ud af det. “Børn spiller ofte meget på deres maskiner i forvejen, og har derfor ikke brug for mere alene skærmtid foran skærmen”, fortæller Morten Lyager, initiativtageren til arrangementet. På grund af coronapandemien har de dog valgt at gøre en undtagelse.

“Vores børn har været ekstraordinært meget hjemme den seneste tid, uden mulighed for at ses med skolekammerater og venner, så det er vores vurdering, at mange børn har brug for hjælp til at finde sammen og møde nye venner på nettet, så vi har besluttet at bruge vores erfaringer fra vores online brætspil, til at hjælpe med at skabe et online fællesskab for børnene”, siger Morten Lyager, initiativtageren til arrangementet.

“Det er første gang vi prøver det af på gamingområdet, men vi er sikre på, at det nok skal blive godt.

Arrangementet vil bestå af både spil for sjov og en række turneringsspil. Alle turneringerne er holdspil, så børnene tvinges til at samarbejde mens de andre spillere.

For at gøre det hele lidt sjovere, vil der være gevinster til de bedste hold. Onlineportalen discord vil blive brugt som mødested, så børnene kan snakke sammen mens de spiller. Børnene kan finde sammen selv eller med hjælp fra vores frivillige medarbejdere.

DUI glæder sig vildt meget til at prøve det af ,og håber at rigtig mange har lyst til at være med!

Tilmelding og meget mere finder du på hjemmesiden:
https://www.dui.dk/digital/spilcafe/online-gaming-event/

LOKAL REKLAME

Sponsoreret indhold

Loader…
Få bilen gennem syn første gang – Bestil et gratis synstjek!

Skal din bil synes? Så få et gratis synstjek af Johnny og Jonathan hos Service Centret i Ølstykke.

På værkstedet gennemgås bilen efter et særligt synsskema. Bilens vitale dele kontrolleres for slør, bremserne tjekkes på prøvestand, støddæmpere, fjedre, hjulophæng, udstødningssystem m.m. kontrolleres. Bilens karosseri tjekkes for rustangreb.

Du får en fast pris for en evt. reparation. 
Ingen gebyr ved omsyn. Gratis omstilling, hvis bilen ikke synes første gang.

Service Centret starter med at lave et synseftersyn på bilen. Det er gratis. Herefter udformer de et tilbud på hvad det vil koste at få bilen sikkert gennem syn. (Fast tilbud).
Viser der sig at være mange fejl på bilen, kan der tales om der evt. er ting, der kan spares væk, men det bliver så på kundens egen risiko, og derfor ingen garanti for at bilen bliver synet første gang.

Bestil tid på hjemmesiden: https://service-centret.dk

Book en tid hos Service Centret i Ølstykke! 

Service-Centret – Hella Service Partner
Frederiksborgvej 35 - 3650 Ølstykke

Tlf. 47 10 09 17 / 21 60 61 47
Mail: auto@service-centret.dk

Bestil tid på hjemmesiden Service-centret.dk

Vores Egedals Partnere

Vi har så mange fantastiske steder i Egedal

Har du besøgt nogen af disse steder?

Loader…

Fremhævede virksomheder

Vores Egedals annoncører

Loader…