Nu bliver grøftekanterne slået – for biodiversiteten

Nu bliver grøftekanterne slået – for biodiversiteten

Fra 1. til 15. maj vil man kunne se maskiner slå grøftekanterne i Egedal Kommune. Og det er der faktisk en god grund til. For en tidlig slåning af grøftekanterne fremmer biodiversiteten. Og det er bedre for biodiversiteten end helt at lade være.

I projekt Vild Med Egedal arbejder vi i Egedal på at fremme biodiversiteten på mange områder, og det kan virke mærkeligt, at grøftekanterne nu skal klippes. Det er der dog en god grund til.

Når grøftekanternes bliver slået tidligt, bliver der plads til urter og blomster, der ellers ville blive kvalt af græs og brændenælder, der lægger hurtigst fra start om foråret

Græsslåningen er i år rykket 3 uger frem: Med en tidlig slåning sættes græs og brændenældernes hastige forårsvækst i stå længe nok til at andre plantearter har en chance for at få lys og luft nok til et liv i grøftekanten.

På den måde vil der komme flere forskellige planter, der vil blomstre på flere forskellige tidspunkter og dermed vil der komme flere forskellige levesteder til flere slags insekter.

Du kan læse mere på Egedal Kommunes hjemmeside: https://www.egedalkommune.dk/nyheder/nyheder/2021/april/graesslaaning-i-groeftekanter-fremmer-biodiversiteten/

LOKAL REKLAME

Sponsoreret indhold

Loader…
Få bilen gennem syn første gang – Bestil et gratis synstjek!

Skal din bil synes? Så få et gratis synstjek af Johnny og Jonathan hos Service Centret i Ølstykke.

På værkstedet gennemgås bilen efter et særligt synsskema. Bilens vitale dele kontrolleres for slør, bremserne tjekkes på prøvestand, støddæmpere, fjedre, hjulophæng, udstødningssystem m.m. kontrolleres. Bilens karosseri tjekkes for rustangreb.

Du får en fast pris for en evt. reparation. 
Ingen gebyr ved omsyn. Gratis omstilling, hvis bilen ikke synes første gang.

Service Centret starter med at lave et synseftersyn på bilen. Det er gratis. Herefter udformer de et tilbud på hvad det vil koste at få bilen sikkert gennem syn. (Fast tilbud).
Viser der sig at være mange fejl på bilen, kan der tales om der evt. er ting, der kan spares væk, men det bliver så på kundens egen risiko, og derfor ingen garanti for at bilen bliver synet første gang.

Bestil tid på hjemmesiden: https://service-centret.dk

Book en tid hos Service Centret i Ølstykke! 

Service-Centret – Hella Service Partner
Frederiksborgvej 35 - 3650 Ølstykke

Tlf. 47 10 09 17 / 21 60 61 47
Mail: auto@service-centret.dk

Bestil tid på hjemmesiden Service-centret.dk

Vores Egedals Partnere

Vi har så mange fantastiske steder i Egedal

Har du besøgt nogen af disse steder?

Loader…

Fremhævede virksomheder

Vores Egedals annoncører

Loader…