Referat fra møde i Brugerforum den 22. maj 2016

1) Velkomst v/Henriette Nordvig
Henriette bød velkommen og gennemgik dagsorden.
2) Status på kulturhuset v/ Henriette Nordvig
Huset sprudler stadig af liv og der kommer hele tiden flere aktiviteter til. Skønt at se. Der virkelig alt fra politiske møder til musik, dans, kunst og meget andet.
-sy-stuen
-Gina fra Egedal flygtningenetværk
-To unge fyre, der hjælper specialestuderende.
-To 13-årige der underviser 4 klasser i dans.
– trio af tre ældre mænd i 80’erne
– Egedal røde kors netværk for ensomme
– Iværksætteri – erhverv
Og mange andre aktiviteter.
Ole har nu permanent base i Stenløse Kulturhus og har fået kontor ved siden af kunstzonen. Ole tilser alle kulturhusene – men har 20 timer her.
Så har der været lidt roderi i kælderen, hvor musikskole og kommunearkiv har byttet depoter. Det er næsten på plads.
Så har vi snart brandsyn hernede og der vil komme brandplaner op. Tænker at vi indkalder en fra Frederikssund brandvæsen til næste brugerforum til at fortælle lidt.
Der er lidt snak om café projekt – men det er kun på idéplan. Der er i forbindelse med budget 2017 søgt en pulje på kr. 250.000 til aktiviteter i kulturhuset. Vi tænker et socioøkonomisk projekt. Men I vil høre nærmere, når vi kommer lidt længere.
Så skal kulturhuset evalueres efter at have været åbent i et år og I er blevet indkaldt til fokusgruppe interviews enten den 26. maj og den 2. juni. Efterfølgende vil der blive udfærdiget en rapport, som skal forelægges Kultur og Erhvervsudvalget i august måned.
3) Status på Byrådsbeslutning v/ Peter Rugholm
Den 27. april fik Byrådet en status på Stenløse Kulturhus, hvor målet, værdierne og intentionen med kulturhuset blev ridset op. Derudover fik Byrådet en status på huset generelt og på de mange og forskelligartede brugere af huset samt aktiviteter, der foregår.
Det tager tid at få et kulturhus til at fungere optimalt og der vil altid forekomme udfordringer som vi alle er nødt til at forholde os til. Der har været enkelte uhensigtsmæssige episoder, hvor der er foretaget nødvendige foranstaltninger. Dette blev Byrådet ligeledes informeret om. De episoder der har været tale om har primært været i weekender og ferie og der lukkes efterfølgende tidligere i weekender og ferieperioder, hvor der ikke er biblioteksbemanding.
På baggrund af dette har Byrådet besluttet, at der skal ske en registrering af de brugere der benytter Stenløse Kulturhus – det omfatter foreninger/grupper og enkelte borgere, som også skal booke lokalerne.
Hvordan vi gør det skal administrationen udarbejde et oplæg omkring, der skal forelægges Kultur og Erhvervsudvalget i august måned. Vi har i den forbindelse været ude og blive inspireret af andre kulturhuse i blandt andet Roskilde.
4) Bibliotekets aktiviteter v/ Lone Olesen
Udsat til næste brugerform
5) Støtteforening v/Susan Kielstrup
Der er ikke rigtig kommet gang i støtteforeningen på grund af travlhed. Men der forventes meget snart at ske noget.
6) Workshop – synliggørelse af zoner v/Henriette Nordvig
Deltagerne arbejdede med ideer til, hvordan man kan synliggøre zonerne i kulturhuset på en sjov måde.
7) Opsamling samt farvel og tak
Opsamling på workshop blev følgende forslag:
– kontakte Stengrotten Designstudie på Hampelandskolen med henblik på at lave folie i forskellige farver til døre. Evt. i form af piktogrammer.
Derudover blev der spurgt om muligheden for indtægter ved arrangementer. Peter Rugholm sagde, at man har mulighed for at sælge kaffe og kage men ikke entré.
Susan Kielstrup ville tage det op i fællesrådet, der har møde den 6. juni.
Der fremkom et forslag om at flytte hjertestarter op til indgangen så den kan ses. Dette er iværksat.
Der blev spurgt til projektor i lille scene. Vi har ikke nogen projektor men der er et lærred.

LOKAL REKLAME

Sponsoreret indhold

Loader…
Få bilen gennem syn første gang – Bestil et gratis synstjek!

Skal din bil synes? Så få et gratis synstjek af Johnny og Jonathan hos Service Centret i Ølstykke.

På værkstedet gennemgås bilen efter et særligt synsskema. Bilens vitale dele kontrolleres for slør, bremserne tjekkes på prøvestand, støddæmpere, fjedre, hjulophæng, udstødningssystem m.m. kontrolleres. Bilens karosseri tjekkes for rustangreb.

Du får en fast pris for en evt. reparation. 
Ingen gebyr ved omsyn. Gratis omstilling, hvis bilen ikke synes første gang.

Service Centret starter med at lave et synseftersyn på bilen. Det er gratis. Herefter udformer de et tilbud på hvad det vil koste at få bilen sikkert gennem syn. (Fast tilbud).
Viser der sig at være mange fejl på bilen, kan der tales om der evt. er ting, der kan spares væk, men det bliver så på kundens egen risiko, og derfor ingen garanti for at bilen bliver synet første gang.

Bestil tid på hjemmesiden: https://service-centret.dk

Book en tid hos Service Centret i Ølstykke! 

Service-Centret – Hella Service Partner
Frederiksborgvej 35 - 3650 Ølstykke

Tlf. 47 10 09 17 / 21 60 61 47
Mail: auto@service-centret.dk

Bestil tid på hjemmesiden Service-centret.dk

Vores Egedals Partnere

Vi har så mange fantastiske steder i Egedal

Har du besøgt nogen af disse steder?

Loader…

Fremhævede virksomheder

Vores Egedals annoncører

Loader…