Socialdemokratiet hyldede frivillige på Frivillig Fredag

Socialdemokratiet hyldede frivillige på Frivillig Fredag

Fredag var Socialdemokratiet på gaden for at hylde de frivillige i Egedal og fejre, at det var national Frivillig Fredag. Det blev gjort med lidt varmt at drikke og uddeling af kagemand.

Frivillig Fredag er en hyldest til de frivillige i hele Danmark og falder hvert år den sidste fredag i september.

Socialdemokratiet var på gaden 3 steder i Egedal for at fejre de frivillige og snakke med borgerne: i Ølstykke, Smørum og Ganløse. Her mødte de en masse glade borgere, fik nogle gode snakke om det at være frivillig og ikke mindst de udfordringer frivillige kan møde.

“Det var en rigtig god dag hvor vi fik sagt tak til alle frivillige – I gør Egedal meget bedre” fortæller næstformand for Kultur, Fritid og Erhvervsudvalget Morten Lyager på vegne af partiforeningen Socialdemokratiet Egedal.

Socialdemokratiet benyttede samtidig lejligheden til at blive klogere på, hvor frivillige dem de talte med var.

Det blev til en lille undersøgelse med 30 besvarelser, men det er alligevel glædeligt, at 70% af de adspurgte var frivillige i dag. Kun 13% af dem var stoppet med at være frivillige under Corona, mens 17% af dem ønskede at komme i gang med at være frivillig eller ville gerne lave mere frivilligt arbejde.

 

 

LOKAL REKLAME

Sponsoreret indhold

Loader…

God motion og vind i håret!
Det handler om cykelglæde! 

Vejen til optimal cykelglæde går via den helt rigtige cykel og det tilbehør, der passer til netop dig og den form for cykling, du ønsker. Derfor passer den samme cykelmodel slet ikke til alle.

Besøg FriBikeShop Egedal i deres store showroom med eget værksted og lade det faguddannede personale hjælpe dig.

20220810_142046

Gå til hjemmesiden FriBikeShop Egedal

DIN lokale elektriker
og el-installatør i Egedal.

Alt inden for el, tekniske installationer, video og sikring, belysning, varmepumper og solceller.

EgedalEL.dk er garant for, at dine installationer virker – hver dag.

egedalel-bil

Gå til hjemmeside Egedalel.dk

Dæktryk

Husk at tjekke dæktrykket på bilen! 
- men ved du egentlig hvorfor?

Dæktrykket har både betydning for dækkets levetid, bremselængde og brændstoføkonomi. Et for lavt dæktryk forlænger bremselængden markant, og kan gøre bilen sværere at styre.

Det anbefales at tjekke dæktryk ca. en gang om måneden.

Du kan se i instruktionsbogen hvad trykket bør være på din bil. Nogle biler har endda et mærkat i venstre døråbning som du også blot kan aflæse.

Trænger din bil til et servicetjek?
Book en tid hos Service Centret i Ølstykke! 

Service-Centret – Hella Service Partner
Frederiksborgvej 35 - 3650 Ølstykke

Tlf. 47 10 09 17 / 21 60 61 47
Mail: auto@service-centret.dk

Bestil tid på hjemmesiden Service-centret.dk

Vores Egedals Partnere

Vi har så mange fantastiske steder i Egedal

Har du besøgt nogen af disse steder?

Loader…

Fremhævede virksomheder

Vores Egedals annoncører

Loader…